Pastatų energetinis efektyvumas
Esant didelėms energijos sąnaudoms (šildymas, elektra, dujos, vanduo) viešuose, komerciniuose, gamybiniuose pastatuose (pvz.: ligoninės, mokyklos, vaikų darželiai, biurai) galime padėti pasiekti puikių energijos taupymo rezultatų, sumažinti pastato šildymo, eksploatavimo ir kt. išlaidas.
Pastato energetinių inžinierinių sistemų pertvarkymas, kartu diegiant energetinių išteklių automatinio valdymo sistemas, leidžia vartotojams valdyti energetinių išteklių vartojimą atskirose patalpose, o taip pat visame pastate. Vartojamos energijos parametrų registravimas, stebėjimas bei nuotolinis valdymas pagal atitinkamą algoritmą leidžia reguliuoti energijos vartojimą pagal poreikį, įvertinti lauko temperatūros pokyčius bei svyravimus.
Pastato automatinio valdymo sistema leidžia integruoti pastato (patalpų) apšvietimo elementus, priešgaisrinę signalizaciją, kt.
Sutvarkius pastato energetinius – inžinierinius tinklus ir įdiegus informacinę valdymo sistemą, kuri:
- Nuolat ir automatiškai kontroliuoja energetinių resursų vartojimą ir nustato avarines arba ekstremalias situacijas;
- Operatyviai ir automatiškai praneša apie avarines situacijas, kas leidžia mažinti avarijų nuostolius;
- Pagal pasirinkta algoritmą sumažina šilumos, elektros, dujų, vandens vartojimą.
Pastato energetinių resursų vartojimą pasyviuoju pastato funkcionavimo laikotarpiu, būtų galima sumažinti apie 20-30%. Investicijos į tokį projektą yra iki 10 kartų mažesnės negu į pastato sandarinimą ir apšiltinimą, o gaunamas ekonominis efektas yra tris ir daugiau kartų didesnis, t.y. norint sutaupyti 1 KWh reikia 1-1,5 Lt., o tik renovuojant pastato fasadinę dalį 1 KWh sutaupymui reikia nuo 4 iki 9 Lt. priklausomai nuo pastato būklės. Šios informacinės valdymo sistemos gali būti diegimos kaip atskiriems pastatams, taip ir jų grupėms.
Tokia sistema tampa pagrindu plečiant ją naujomis funkcijomis. Įrengus pastato informacijos valdymo sistemą nuotoliniu būdu taip pat gali būti stebima ir valdoma:
- Patalpų apšvietimas atsižvelgiant į apšviestumą ar kitus parametrus (pvz. žmogui nesant patalpoje automatiškai užgesinamos šviesos);
- Langų kontaktai ar judesio davikliai: atvėrus langą, sistema automatiškai išjungs šildymą (aušinimą) ir vėdinimą toje patalpoje, jei patalpa tuščia, sistema pereis į taupesnį režimą;
- Automatinis apšvietimo išjungimas tose patalpose, kur įjungiama apsauginė signalizacija;
- Darbuotojų ir svečių praėjimas ir judėjimas;
- Sistema gali būti naudojama ir kaip signalizacija, jei prie jos daviklių prijungiami įėjimai į pastatą ar atskira apsaugos sistema. Pranešimai ne tik apie pastato būklė pasikeitimus, bet ir apie įsilaužimus gali būti siunčiami pastato valdytojui;
- Prie pastato informacinės sistemos gali būti prijungta ir pastato priešgaisrinė apsaugos sistema. Suveikus priešgaisrinei signalizacijai, apie tai pastato savininkas ar valdytojas informuojamas SMS žinute ar kitokiu būdu;
- Įvykus vandentiekio, dujų ar elektros sistemos avarijai, valdytojas apie tai nedelsiant informuojamas pvz. gali SMS žinute išjungti vandens, dujų ar elektros tiekimą pastate.